Reçel Lekesi Nasıl Çıkarılır?

Leke çıkarmak çok zor iştir. Özellikle çıkarılması zor lekeler için bayağı bir uğraş vermek gerekmektedir. Günlük olarak sürekli karşılaşılan durumlardan biri olarak karşımıza çıkan inatçı lekeler pek çok alanda bize birçok zorluk yaşatabilmektedir. Özellikle yemek lekeleri bir hayli zor çıkan ve sürekli olarak karşılaştığımız durumlar arasında yer almaktadır. Günlük hayatımızda pek çok alanda karşılaştığımız lekeler arasında yer alan reçel lekesini çıkarmak için birçok farklı yöntem uygulanmaktadır.

Bulaşılan alana ve eşyaya göre farklı leke çıkarma yöntemleri bulunuyor. Bu yöntemler sayesinde bulaşan alandan kolaylıkla temizlenebilir. Hemen müdahale edilmesi ile daha kolay çıkarılmaktadır. Leke eğer giysilerinize bulaşmış ise mutlaka lekeyi çıkarmak için farklı yöntemler denemeden önce giysinizin etiketini okumalı ve ona göre işlem yapmalısınız aksi halde giysilerinize zarar verebilirsiniz.

Kıyafetten Reçel Lekesi Nasıl Çıkarılır?

Kıyafetlerinize bulaşan lekeleri çıkarmak bir hayli zor bir durumdur. Tişört, pantolon ve benzeri kıyafet çeşitlerinde bulunan lekeleri zarar vermeden çıkarmak için ilk dikkat etmeniz gereken durum lekeye hemen müdahale etmenizdir. Çünkü erken müdahale edilmesi lekenin kuruyarak daha zor çıkmasına engel olacaktır. Bu sayede daha az bir işlem ile lekelere müdahale edebilirsiniz. Reçel yapımı sırasında şeker kullanıldığı için leke bulaşması halinde çabuk kuruma yapacaktır.

Bu sebeple hemen müdahale edilmelidir. Lekenin bulaştığı bölgeyi dağılma yapmadan hafifçe temizleyerek üzerindeki yapışkanlığın gitmesini sağlamalı, ardından kumaşın cinsine göre ağartıcı kullanmadan deterjan ile hafif bir ovma yöntemi yaparak lekeye müdahale edebilirsiniz. Sonrasında soğuk su ile yıkayarak lekenin çıkıp çıkmadığına bakabilirsiniz. Reçelin rengi kırmızı ise lekeyi amonyak ile silmeyi deneyebilirsiniz. Ya da üzerine soda dökerek biraz bekletebilir ve ardından yıkama işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

Halıdan Reçel Lekesi Nasıl Çıkarılır?

Sabah kahvaltılarının vazgeçilmezi, bol çeşitli ve birçok meyveden yapılan yapımı, kolay lezzeti bol, reçelin faydaları oldukça fazladır. Leke bıraktığı zaman çıkarması çok kolay değildir. Leke bıraktığı yere hemen müdahale ederek çıkarma imkanınız bulunmaktadır. Halınıza bulaşması halinde halınızdan hemen çıkarmak için müdahale etmelisiniz, aksi halde halının iplik kısımlarına yapışarak çıkarılması zor hale gelebilir. Halıya leke bulaşması halinde hemen halınızı tersinden çevirerek lekeli bölgeye su tutmalısınız. Soğuk su sayesinde leke hemen kurumamış olur ve fazlası halıdan atılmış olur. Daha sonra evde bulunan deterjan yardımı ile ovma ve çitileme işlemi yaparak halınızı iyice silin ve ardından bol su ile durulayın bu şekilde lekeyi çıkarabilirsiniz.