Armut Lekesi Nasıl Çıkar?

Meyve lekeleri arasında en inatçı olanı armut lekesi olup, bu lekeyi normal deterjan ve su ile çıkarmak oldukça güçtür. Özellikle kumaşın dokularına iyice yerleşmiş uzun süreli bir lekeyi çıkarmak için hidrojen peroksit uygulamak gerekir.

Armut Lekesi Nasıl Çıkar?

Leke olan kısım peçete ile iyice kurutulduktan sonra üzerine hidrojen peroksit serpilip kuruması beklenir, daha sonra su ile iyice duruladıktan sonra deterjanla yıkanması önerilir. Lekeyi çıkarmak için boraks kullanımı da uygun olabilir. Bir bardak soğuk suyun içine iki yemek kaşığı boraks katılarak bir kova içine konur. Lekeli kumaş kovaya konarak 1-2 saat bekletilir. Ancak armut lekesinin oluştuğu kumaş türü de önemlidir. Tüm kumaş çeşidinde oluşan armut lekesini çıkarmak için aynı uygulamayı yapmak doğru olmaz.

Pamuklu ve Keten Kumaştan Armut Lekesi Nasıl Çıkartılır?

Ilıman iklim şartlarında yetişen, önemli meyve ilaçlarından olan ve lif bakımından çok zengin olduğu için armutun faydaları arasında sindirim sistemini düzenlemesi başta gelir. Ancak armut lekesi zor çıkan bir leke olduğundan özellikle pamuklu ve keten kumaşlara damladığında kumaşın özelliği nedeni ile döküldüğü yerin çevresine hemen yayılır. Lekeyi çıkarmak için önemli olan oluştuğu an müdahale edilmesidir. İlk olarak bol akan bir suyun altına tutarak yıkamak ya da su dolu bir kapta kaynatmak da işe yarayabilir. Ayrıca keten ve pamuklu kumaştan armut lekesi çıkarmak için oksijenli su da kullanılabilir.

Yünlü Ve İpekli Kumaştan Armut Lekesi Nasıl Çıkartılır?

Ülkemizde çok yetiştiriciliği yapılan ve çok sevilen armudun faydaları B2, C, E vitaminlerini, bakır. potasyum gibi insan vücudu için önemli olan vitamin ve mineralleri barındırdığı için en çok tercih edilen meyvelerden biridir. Fakat özellikle çocuklar tarafından tüketilirken damlayan dökülen suyu giysilerde ciddi lekelere neden olur. Yünlü ve ipekli kumaşlar çok hassas olduğu için üzerinde oluşan lekeleri çıkarmak da güçtür. Leke olan kısım amonyaklı suda bekletildikten sonra bol suyla yıkamak çözüm olabilir. Leke henüz yeni oluşmuş ise armut lekesinin olduğu yer alkollü bir bezle hafifçe kumaşı yıpratmadan silinebilir. Alkol uçtuktan sonra oksijenli su ile işlem tekrarlanır ve bir şırınga ile lekeli bölge hafifçe su döküp tekrar çekilebilir.

Renkli ve Sentetik Kumaştan Meyve Lekesini Çıkarma

Sentetik bir kumaş üzerine dökülen armut lekesini çıkartmak için sadece yapılması gereken su ve sabun ile çitileme yöntemi olabilir. Daha sonra bol su ile yıkanabilir. Eğer bu işleme rağmen leke çıkmadı ise kaynar suyun içine limon sıkılır ve lekeli kumaş bir süre bu suyun içinde bekletilir.